Trafo Postası Kurulum ve Mühendislik
Trafo Postası Kurulum ve MühendislikTrafo Nedir?
Trafolar elektrik tesislerinde gerilim veya akımı yükseltip - alçaltmaya yarayan elektrik makineleridir. Elektromanyetik indüksiyon prensibine göre, frekansta değişme olmadan çalışırlar. Elektrik enerjisinin üretildiği yerden tüketicilere güvenilir, kaliteli bir şekilde ulaştırılması için yükseltilmesi gerekir.  Her güçte ve ortamda çalışabilecek transformatörler üretilmiştir.

Trafo Merkezleri
Elektrik tesislerinin önemli merkezleri olan transformatör merkezleri 4 grupta incelenir.
► Direk Tipi Trafo Merkezleri
► Bina Tipi Trafo Merkezleri
► Açık Tip (Şalt Sahası) Trafo Merkezleri
► Yeraltı Trafo Merkezleri

Direk Tipi Trafo Merkezleri
Bu tip trafo merkezlerini neredeyse her mahalle girişi, köy girişlerinde ya da bir tesisi beslemek için kullanıldığını görmüşüzdür. Ekonomik yönden tesis edilmesi ucuz ve hızlı olması bu tesislerin farkını ortaya koymaktadır.

Amacı, orta gerilimi,  şebekemiz olan 220 volta dönüştürmektir. 400 kVA'a kadar direk üzerine trafo konulabilir. 400 kVA’den büyük güçteki trafolar için bina veya açık tip trafo merkezleri tesis edilmelidir. Genellikle kafes tipi ve beton direklere tesis edilirler.

Direk tipi trafo merkezinin ana bileşenlerine gelince; trafo, orta gerilim ayırıcı, parafudr, dağıtım ve ölçüm panosudur.

Orta Gerilim Ayırıcı

Elektrik tesislerinde yüksüz açma kapama yapılabilen şalt teçhizatıdır. Her gerilimde çalışabilecek türde imal edilirler. Direk tipi trafo merkezlerinde harici bıçaklı-sigortalı tip ayırıcılar kullanılır. Genellikle trafo direğine monte edilirler ama istisnai durumlarda trafo direğinden bir veya iki direk öncesine de monte edilebilirler.

Ayırıcı kumandası ise teknik personel tarafından direğe monteli ayırıcı kumandası ile yapılır. Bir kez daha unutulmamalıdır ki ayırıcı yüksüz iken kumanda edilmelidir aksi takdirde ayırıcı kontakları ve ayırıcıyı açan kişi zarar görür.

Direk tipi transformatör merkezlerinde koruma görevi ayırıcı üzerindeki sigortalar ve her faza bağlanan parafudr dediğimiz elektrik tesislerinde kullanılan koruma elemanları ile gerçekleşir.

Orta Gerilim Prafudru
Elektrik tesislerinin genellikle hepsinde bulunan parafudrlar direk tipi trafo postalarında da koruma görevini üstlenmiştir. Ana görevi, iletim hattında meydana gelen aşırı gerilim yükselmesi durumunda fazla gerilimi toprağa aktarmaktır. Faz iletkeni ile toprak arasına bağlanırlar.

Ölçüm Panosu
Bu panonun içinde bazı koruma röleleri, zaman röleleri, ölçüm trafoları cihazları ile hattın çektiği akımı vs. bilgileri teyit etmek için kullanılırlar. Ayrıca bir arıza meydana geldiğinde şalter aracılığı ile enerjiyi kesmek için kullanılır. Ölçüm panosunun içinde dağıtım panosu ve tesise göre kompanzasyon panosu da bulunabilir.
 
 
 
 
:: Diğer Hizmetler + tüm hizmetleri gör
 
- Enerji İzleme ve Otomasyon Hizmetleri
- Bakım Onarım
- Topraklama ve Paratoner Sistemleri ve Topraklama Raporu
- Keşif ve Projelendirme
- Enerji Nakil Hatları Havihat ve Yeraltı
- Kompanzasyon ve Güç Pano İmalatı
- Otomasyon ve Kumanda Pano İmalatı
- Kablo Taşıma Tava, Kanal ve Boru Sistemleri
- Güç ve Kumanda Kablolama Sistemleri
- Yangın İhbar ve Otomasyon Sistemleri
- Bina ve Toplu Konut Elektrik Tesisatı
- Okul, Yurt ve Resmi Bina Anahtar Teslim Elektrik Tesisatı
- İç ve Dış Aydınlatma Sistemleri
- Hvac Isıtma ve Soğutma Sistemleri Otomasyon İzleme
- Endüstriyel Elektrik ve Otomasyon Satışı
- Alçak Gerilim Elektrik Tesisat Montaj İşleri ve Bakımı
- Yüksek Gerilim Trafo Tesis Kurulumu ve Bakımı
- Güç & Kumanda ve Otomasyon Pano İmalatı
- Proje Kapsamında Anahtar Teslim Elektrik Taahhüt İşleri
- Proje Kapsamında Makine Elektrik ve Otomasyon Hat Kurulumu Montaj İşleri
 
 
Pro WEB